Akciğer grafisi (Röntgeni)
Hazırlık
Bayan hastalar çekim odasına alınmadan önce mutlaka hamile olma ihtimali mutlaka sorgulanmalıdır. Çekim odasına alınan hastanın kimlik bilgileri ve mutlaka şikayeti sorgulanmalıdır. Hastaya tek kullanımlık önlük verilerek göğüs kısmınki kıyafetlerini ve varsa kolyesini çıkarıp verilen önlüğü giymesi istenir.
Nasıl çekilir?
Çekim ayakta yapılmalıdır. Akciğerin üstten apexlerini alttan sinüslerini kesmeyecek ölçüde kaset veya dedektör seçimi yapılmalıdır. Tüp kaset mesafesi 150 cm olmalıdır. Santralizasyon Kasetin tam ortasına yapılmalıdır. Hasta pozisyonu ayarlanıp gerekli ölçülerde kolimasyon yapıldıktan sonra hastaya alabilği kadar derin bir nefes alıp tutması (inspiryum) söylenir. Ortalama bir erişkin için 90 KV ve otomatik MaS ile çekim yapılabilir.
Dikkat edilmesi gerekenler
Hastaların bir çoğu iç çamaşır takı vs çıkarmayı unutmaktadır. Hasta çekim için hazırlandığında tekrar kontrol edilmelidir. Özellikle nefes tutturulan çekimlerde bir çok hasta verilen nefes komutunu yerine getiremez bunun önüne gecmek ve optimum görüntüyü elde edebilmek adına nefes komutu verildiğinde hasta gözlemlenerek nefes alıp tuttuğu kontrol edilmelidir.
Özetlersek
-Hamilelik kimlik bilgileri ve şikayetini sorgula
-Mesafe 150 cm
-KV:90 MaS otomatik
-Derin inspiryum
Örnek bir akciğer röntgeni