Towne grafisi (Röntgeni)

Towne grafisi (Röntgeni)

Amaç

Kondil ve Zigomatik ark kırıklarının belirlenmesi için en iyi pozisyondur. Ayrıca, iç kulak kanalı, mastoid hava hücreleri ile semisirküler kanallar incelenmektedir.

Hasta Hazırlığı

Bayan hastalar çekim odasına alınmadan önce hamile olma ihtimali mutlaka sorgulanmalıdır. Çekim odasına alınan hastanın kimlik bilgileri ve mutlaka şikayeti sorgulanmalıdır. Hastadan baş örtüsü, toka, küpe, kolye, pirsing vb takılarını çıkarması istenir. Çekimden önce mutlaka hastaya koruyucu ekipman verilir.

Nasıl çekilir?

Çekim masada yapılmalıdır. Hasta masaya sırt üstü (supin) pozisyonda yatar. Çekilecek alanı kesmeyecek ölçüde kaset (24×30) veya dedektör seçimi yapılmalıdır. Tüp kaset mesafesi  100 cm olmalıdır. Tüpe yaklaşık 30 derece kranio kaudal açı verilir. Orbitomeatal çizgi, filme dik  olacak şekilde, baş öne eğdirilir. Median sagittal düzlem filme dik olmalıdır. Santralizasyon saç alın sınırına yapılır. Hasta pozisyonu ayarlanıp gerekli ölçülerde kolimasyon yapıldıktan sonra hastaya hareket etmemesi  söylenir.  Ortalama bir erişkin için 75 KV ve 18 MaS ile çekim yapılabilir.

Özetlersek,

-Hamilelik kimlik bilgileri ve şikayetini sorgula

-Mesafe 100 cm

-KV:75  MaS:18

-Sella tursika, foromen magnum içinde görülmelidir.

Örnek bir Towne röntgeni

RESİM

 

One Comment

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir