Kafa lateral grafisi (Kranium Röntgeni)

Kafa lateral grafisi (Kranium Röntgeni)

Amaç

Özellikle kafanın yan bölgelerinde travma sonucu oluşan kırık, enfeksiyon  ve tümör gibi anormal patolojik bozuklukları görmektir.

Hasta Hazırlığı

Bayan hastalar çekim odasına alınmadan önce hamile olma ihtimali mutlaka sorgulanmalıdır. Çekim odasına alınan hastanın kimlik bilgileri ve mutlaka şikayeti sorgulanmalıdır. Hastadan baş örtüsü, toka, küpe, kolye, pirsing vb takılarını çıkarması istenir. Çekimden önce mutlaka hastaya koruyucu ekipman verilir.

Nasıl çekilir?

Çekim masada yapılmalıdır. Hasta masaya yüz üstü (prone) pozisyonda yatar. Çekilecek alanı kesmeyecek ölçüde kaset (18×24) veya dedektör seçimi yapılmalıdır. Tüp kaset mesafesi  100 cm olmalıdır. İstenilen taraf filme yakın olacak şekilde baş yan çevrilir (belirtilmemiş ise sağ lateral çekilir). Çekim yapılacak taraftaki kol vücuda paralel olarak aşağı doğru uzatılırken diğer kol destek olacak şekilde dirsekten bükülerek el masanın üzerine konur. Median sagital düzlem filme paralel, interorbital çizgi filme dik olmalıdır. Santralizasyon dış kulak yolunun 2cm önü ve 2cm üstüne şekilde ve filme dik olarak yapılır. Hasta pozisyonu ayarlanıp gerekli ölçülerde kolimasyon yapıldıktan sonra hastaya hareket etmemesi ve nefesini tutması söylenir.  Ortalama bir erişkin için 75 KV ve 18 MaS ile çekim yapılabilir.

Özetlersek,

-Hamilelik kimlik bilgileri ve şikayetini sorgula

-Mesafe 100 cm

-KV:75  MaS:18

-Dış kulak yolları üst üste görülmelidir.

– Travma sonucu oluşan kırık, enfeksiyon  ve tümör gibi anormal patolojik bozukluklar görülmelidir.

Örnek bir kafa lateral röntgeni

 

 

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir