Kafa P-A grafisi (Kranium Röntgeni)

Kafa P-A grafisi (Kranium Röntgeni)

Amaç

Özellikle anterior bölgedeki travma sonucu oluşan kırık, enfeksiyon  ve tümör gibi anormal patolojik bozuklukları görmektir.

Hasta Hazırlığı

Bayan hastalar çekim odasına alınmadan önce hamile olma ihtimali mutlaka sorgulanmalıdır. Çekim odasına alınan hastanın kimlik bilgileri ve mutlaka şikayeti sorgulanmalıdır. Hastadan baş örtüsü, toka, küpe, kolye, pirsing vb takılarını çıkarması istenir. Çekimden önce mutlaka hastaya koruyucu ekipman verilir.

Nasıl çekilir?

Çekim masada ve P-A yapılmalıdır. Hasta masaya yüz üstü (prone) pozisyonda yatar. Çekilecek alanı kesmeyecek ölçüde kaset (18×24) veya dedektör seçimi yapılmalıdır. Tüp kaset mesafesi  100 cm olmalıdır. Alın ve burun masaya değecek şekilde baş öne eğdirilir. Orbito meatal çizgi filme dik olmalıdır. Hastanın hareket etmemesine yardımcı olmak için eller başın her iki yanında avuçlar masaya değecek şekilde koyulmalıdır. Santralizasyon protuberentia oksipitalis eksternaya ve filme dik olacak şekilde  yapılır. Hasta pozisyonu ayarlanıp gerekli ölçülerde kolimasyon yapıldıktan sonra hastaya hareket etmemesi ve nefesini tutması söylenir.  Ortalama bir erişkin için 75 KV ve 20 MaS ile çekim yapılabilir.

Özetlersek,

-Hamilelik kimlik bilgileri ve şikayetini sorgula

-Mesafe 100 cm

-KV:75  MaS:18

– kırık, enfeksiyon  ve tümör gibi anormal patolojik bozuklukları  görülmelidir.

Örnek bir kafa röntgeni

 

 

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir