Sternum lateral grafisi (Röntgeni)

Sternum lateral grafisi (Röntgeni)

Amaç

Travmaya bağlı sternum kırıklarının belirlenmesinde, göğüs kafesi çökmelerinin nedenin araştırılmasında, kemik dokusunda meydana gelen lezyonların tepsinde veya yaş tayini için çekilir.

Hazırlık

Bayan hastalar çekim odasına alınmadan önce mutlaka hamile olma ihtimali mutlaka sorgulanmalıdır. Çekim odasına alınan hastanın kimlik bilgileri ve mutlaka şikayeti sorgulanmalıdır. Hastaya tek kullanımlık önlük verilerek göğüs kısmınki kıyafetlerini ve varsa kolyesini çıkarıp verilen önlüğü giymesi istenir. Mutlaka gonad koruyucu kullanılmalıdır.

Nasıl çekilir?

Çekim ayakta yapılmalıdır. Sternumu kesmeyecek ölçüde kaset (24X30) veya dedektör seçimi yapılmalıdır. Tüp kaset mesafesi 100 cm olmalıdır. Hasta tam yan pozisyonda statifin önünde durur. Kollar geriye doğru alınır. Santralizasyon sternumun ortasına filme dik olarak yapılmalıdır. Hasta pozisyonu ayarlanıp gerekli ölçülerde kolimasyon yapıldıktan sonra hastaya derin nefes alıp  tutması (inspiryum) söylenir.  Ortalama bir erişkin için 90 KV ve 40 MaS ile çekim yapılabilir.

Dikkat edilmesi gerekenler

Hastaların bir çoğu iç çamaşır takı vs çıkarmayı unutmaktadır. Hasta çekim için hazırlandığında tekrar kontrol edilmelidir. Özellikle nefes tutturulan çekimlerde bir çok hasta verilen nefes komutunu yerine getiremez bunun önüne gecmek ve optimum görüntüyü elde edebilmek adına nefes komutu verildiğinde hasta gözlemlenerek derin nefes alıp  tuttuğu kontrol edilmelidir.

Özetlersek

-Hamilelik kimlik bilgileri ve şikayetini sorgula

-Mesafe 100 cm

-KV:90 32 MaS

-inspiryum

Örnek bir sternum lateral röntgeni

 

resim

 

 

 

 

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir