Ayak bileği Lateral Grafisi (Röntgeni)

Ayak bileği Lateral Grafisi (Röntgeni)

Genellikle travma sonrası oluşan kırık veya çıkık şüphesi, kemik tümörü veya kemik iltihabı şüphesi olan hastalara kesin teşhisi koymak için istenir.

Hazırlık

Bayan hastalar çekim odasına alınmadan önce mutlaka hamile olma ihtimali mutlaka sorgulanmalıdır. Çekim odasına alınan hastanın kimlik bilgileri ve mutlaka şikayeti sorgulanmalıdır. Hastadan; pantolon, etek, çorap vs. çekim alanında artefakt yaratacak kıyafetleri çıkartıp verilen önlüğü giymesi istenir. Çekimden önce mutlaka hastaya gonad koruyucu verilir.

Nasıl çekilir?

Çekim masada ve lateral pozisyonunda yapılmalıdır. Hasta masaya supin pozisyonda (sırt üstü) yatar. İstenilen alanı kesmeyecek ölçüde kaset (18X24) veya dedektör seçimi yapılmalıdır. Tüp kaset mesafesi  100 cm olmalıdır. İstenen tarafın lateral yüzü filme değecek şekilde hasta yan çevrilir. Ayak ve cruris arasındaki açı 90 derece olmalıdır. Diğer taraf ayak geriye doğru alınır. Fibula tibianın tam ortasında görülmelidir. Santralizasyon medial malleole filme dik yapılmalıdır. Hasta pozisyonu ayarlanıp gerekli ölçülerde kolimasyon yapıldıktan sonra hastaya hareket etmemesi  söylenir.  Ortalama bir erişkin için 57 KV ve 7 MaS ile çekim yapılabilir.

Özetlersek

-Hamilelik kimlik bilgileri ve şikayetini sorgula

-Kurşun koruyucu kullan

-Mesafe 100 cm

-KV:55  MaS:7

Örnek bir Ayak bileği lateral röntgeni

 

 

 

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir