Femur Lateral Grafisi (Röntgeni)

Femur Lateral Grafisi (Röntgeni)

Genellikle travma sonrası oluşan kırık veya çıkık şüphesi, kemik tümörü veya kemik iltihabı şüphesi olan hastalara kesin teşhisi koymak için istenir.

Hazırlık

Bayan hastalar çekim odasına alınmadan önce mutlaka hamile olma ihtimali mutlaka sorgulanmalıdır. Çekim odasına alınan hastanın kimlik bilgileri ve mutlaka şikayeti sorgulanmalıdır. Hastadan; pantolon, etek vs. çekim alanında artefakt yaratacak kıyafetleri çıkartıp verilen önlüğü giymesi istenir. Çekimden önce mutlaka hastaya gonad koruyucu verilir.

Nasıl çekilir?

Çekim masada ve lateral pozisyonunda yapılmalıdır. Hasta masaya supin pozisyonda (sırt üstü) yatar. Kalça ve diz ekleminide içine alacak ölçüde kaset (35X43) veya dedektör seçimi yapılmalıdır. Tüp kaset mesafesi  100 cm olmalıdır. İstenen tarafın lateral yüzü filme değecek şekilde hasta yan çevrilir. Femur epikondilleri üst üste gelebilmesi için dize hafif fleksiyon yaptırılır. Diğer taraf bacak mümkün olduğunca yana doğru açtırılıp masaya bastirilarak destek olması sağlanır. Santralizasyon femurun tam ortasına filme dik yapılmalıdır. Hasta pozisyonu ayarlanıp gerekli ölçülerde kolimasyon yapıldıktan sonra hastaya hareket etmemesi  söylenir.  Ortalama bir erişkin için 70 KV ve 28 MaS ile çekim yapılabilir.

Özetlersek

-Hamilelik kimlik bilgileri ve şikayetini sorgula

-Kurşun koruyucu kullan

-Mesafe 100 cm

-KV:70  MaS:28

Örnek bir femur röntgeni

 

 

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir