Tibia-fibula Lateral Grafisi (Cruris lateral Röntgeni)

Tibia-fibula Lateral Grafisi (Cruris lateral Röntgeni)

Genellikle travma sonrası oluşan kırık veya çıkık şüphesi, kemik tümörü veya kemik iltihabı şüphesi olan hastalara kesin teşhisi koymak için istenir.

Hazırlık

Bayan hastalar çekim odasına alınmadan önce mutlaka hamile olma ihtimali mutlaka sorgulanmalıdır. Çekim odasına alınan hastanın kimlik bilgileri ve mutlaka şikayeti sorgulanmalıdır. Hastadan; pantolon, etek, çorap vs. çekim alanında artefakt yaratacak kıyafetleri çıkartıp verilen önlüğü giymesi istenir. Çekimden önce mutlaka hastaya gonad koruyucu verilir.

Nasıl çekilir?

Çekim masada ve lateral pozisyonunda yapılmalıdır. Hasta masaya supin pozisyonda (sırt üstü) yatar. Diz ve ayak bileği ekleminide içine alacak ölçüde kaset (35X43) veya dedektör seçimi yapılmalıdır. Tüp kaset mesafesi  100 cm olmalıdır. İstenen tarafın lateral yüzü filme değecek şekilde hasta yan çevrilir. Malleoller üst üste gelmeli ve patella filme dik olmalıdır. Dize hafif fleksiyon yaptırılır. Diğer taraf bacak mümkün olduğunca yana doğru açtırılıp masaya bastirilarak destek olması sağlanır. Santralizasyon crurisin tam ortasına filme dik yapılmalıdır. Hasta pozisyonu ayarlanıp gerekli ölçülerde kolimasyon yapıldıktan sonra hastaya hareket etmemesi  söylenir.  Ortalama bir erişkin için 57 KV ve 10 MaS ile çekim yapılabilir.

Özetlersek

-Hamilelik kimlik bilgileri ve şikayetini sorgula

-Kurşun koruyucu kullan

-Mesafe 100 cm

-KV:57  MaS:10

Örnek bir Tibia-fibula röntgeni

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.