Ayakta direkt batın grafisi (Röntgeni)

Ayakta direkt batın grafisi (Röntgeni)

Amaç

Özellilkle travmaya bağlı hava sıvı seviyesinin tespiti, bağırsak tıkanmaları, gazların ve yumuşak dokudaki anormal yapıların gözlemlenmesi amacı ile çekilir.

Hazırlık

Bayan hastalar çekim odasına alınmadan önce mutlaka hamile olma ihtimali mutlaka sorgulanmalıdır. Çekim odasına alınan hastanın kimlik bilgileri ve mutlaka şikayeti sorgulanmalıdır. Hastaya tek kullanımlık önlük verilerek kıyafetlerini ve varsa kolyesini çıkarıp verilen önlüğü giymesi istenir.

Nasıl çekilir?

Çekim ayakta ve P-A (Arka-Ön) pozisyonunda yapılmalıdır.Hastanın karnı statife değmelidir.  Diyafram kubbelerinide kesmeyecek ölçüde kaset  (35X43)  veya dedektör seçimi yapılmalıdır. Tüp kaset mesafesi 100 cm olmalıdır. Santralizasyon iliak kanadın 5 cm üzerine filme dik olacak şekilde yapılmalıdır. Hasta pozisyonu ayarlanıp gerekli ölçülerde kolimasyon yapıldıktan sonra hastaya derin bir nefes alıp tutması (inspiryum) söylenir.  Ortalama bir erişkin için 100 KV ve otomatik MaS ile çekim yapılabilir.

Dikkat edilmesi gerekenler

Hastaların bir çoğu iç çamaşır takı vs çıkarmayı unutmaktadır. Hasta çekim için hazırlandığında tekrar kontrol edilmelidir. Özellikle nefes tutturulan çekimlerde bir çok hasta verilen nefes komutunu yerine getiremez bunun önüne gecmek ve optimum görüntüyü elde edebilmek adına nefes komutu verildiğinde hasta gözlemlenerek nefes alıp tuttuğu kontrol edilmelidir.

Özetlersek

-Hamilelik kimlik bilgileri ve şikayetini sorgula

-Mesafe 100 cm

-KV:110 MaS otomatik

-Derin inspiryum

Örnek bir adbg röntgeni

 

 

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir