Carpal tünel grafisi (Röntgeni)

Carpal tünel grafisi (Röntgeni)

Amaç

Genellikle kırık veya çıkık şüphesi, kemik tümörü veya kemik iltihabı şüphesi olan hastalara kesin teşhisi koymak için istenir.

Hazırlık

Bayan hastalar çekim odasına alınmadan önce mutlaka hamile olma ihtimali mutlaka sorgulanmalıdır. Çekim odasına alınan hastanın kimlik bilgileri ve mutlaka şikayeti sorgulanmalıdır. Çekimden önce mutlaka hastaya koruyucu ekipman verilir.

Nasıl çekilir?

Çekim masada yapılır. Çekimin hasta ve tekniker için konforlu olabilmesi için hastanın bir tabureye oturtulması gerekir. İstenilen alanı kesmeyecek ölçüde kaset (18X24) veya dedektör seçimi yapılmalıdır. Tüp kaset mesafesi  100 cm olmalıdır. Ön kol anterior tarafı masaya bakacak şekilde olmalıdır. Parmaklar diğer el yardımıyla iyice geriye doğru bükülür. Masa ile ön kol arasındaki açı 45 derece olana kadar ön kol yukarı kaldırılır. Santralizasyon el ayasının ortasına ve filme dik yapılmalıdır. Hasta pozisyonu ayarlanıp gerekli ölçülerde kolimasyon yapıldıktan sonra hastaya hareket etmemesi  söylenir.  Ortalama bir erişkin için 55 KV ve 8 MaS ile çekim yapılabilir.

Dikkat edilmesi gerekenler

Özetlersek

-Hamilelik kimlik bilgileri ve şikayetini sorgula

-Kurşun koruyucu kullan

-Mesafe 100 cm

-KV:55  MaS:8

Örnek bir carpal tünel röntgeni

RESİM

 

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir