Toraks lateral grafisi (Röntgeni)

Toraks lateral grafisi (Röntgeni)

Amaç

Kot kırıklarının, apse veya belirlenmesinde belirlenmesinde, Kosta çökmelerinin nedenin araştırılmasında, meme kanserlerine bağlı kemik dokusunda meydana gelen lezyonların tepsinde çekilir.

Hazırlık

Bayan hastalar çekim odasına alınmadan önce mutlaka hamile olma ihtimali mutlaka sorgulanmalıdır. Çekim odasına alınan hastanın kimlik bilgileri ve mutlaka şikayeti sorgulanmalıdır. Hastaya tek kullanımlık önlük verilerek göğüs kısmınki kıyafetlerini ve varsa kolyesini çıkarıp verilen önlüğü giymesi istenir. Mutlaka gonad koruyucu kullanılmalıdır.

Nasıl çekilir?

Çekim ayakta yapılmalıdır. Kostaları kesmeyecek ölçüde kaset (35X43) veya dedektör seçimi yapılmalıdır. Tüp kaset mesafesi 100 cm olmalıdır. İstenilen taraf statife değecek şekilde kollar yukarı başın üzerine koyulur.Scapulaların süper poze olmasını önlemek için hasta hafif öne doğru eğdirilir. Median sagital plan filme paralel olmalıdır. Santralizasyon koltuk altı seviyesine filme dik olarak yapılmalıdır. Hasta pozisyonu ayarlanıp gerekli ölçülerde kolimasyon yapıldıktan sonra hastaya nefesini boşaltıp tutması (ekspiryum) söylenir.  Ortalama bir erişkin için 90 KV ve 40 MaS ile çekim yapılabilir.

Dikkat edilmesi gerekenler

Hastaların bir çoğu iç çamaşır takı vs çıkarmayı unutmaktadır. Hasta çekim için hazırlandığında tekrar kontrol edilmelidir. Özellikle nefes tutturulan çekimlerde bir çok hasta verilen nefes komutunu yerine getiremez bunun önüne gecmek ve optimum görüntüyü elde edebilmek adına nefes komutu verildiğinde hasta gözlemlenerek nefesini boşaltıp  tuttuğu kontrol edilmelidir.

Özetlersek

-Hamilelik kimlik bilgileri ve şikayetini sorgula

-Mesafe 100 cm

-KV:90 32 MaS

-ekspiryum

Örnek bir toraks lateral röntgeni

 

resim

 

 

 

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir